Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:
dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.
Stanisław Staszic
Pamiątkowe zdjęcie z inauguracji Klasy Talentów, wrzesień 2009 rok.
Klasa Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy została powołana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.
Powołanie tego rodzaju klasy w bydgoskiej szkole muzycznej jest ogromnym wyróżnieniem, bowiem obok szkół muzycznych w Warszawie i Poznaniu tylko w Bydgoszczy prowadzi się indywidualne kształcenie utalentowanych uczniów. Powierzenie opieki nad talentami muzycznymi naszym pedagogom jest efektem wieloletniej pracy z uczniami wybitnie zdolnymi, którzy dziś rozsławiają Bydgoszcz na estradach krajowych i zagranicznych.
Atutami szkoły, które zdecydowały o możliwości rozwoju Klasy Talentów, są:
- wybitni absolwenci,
- duży prestiż szkoły w kraju dzięki rzetelnemu nauczaniu i osiągnięciom uczniów,
- szczególna dbałość o rozwój muzyczny i ogólnokształcący,
- organizacja kursów i konkursów muzycznych o charakterze międzynarodowym,
- celowe korzystanie ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, skoncentrowanej na udzielaniu wsparcia młodym adeptom sztuki muzycznej.
Klasę Talentów powołano w 2009 roku w celu wspierania uzdolnionych muzycznie uczniów. Ich kształcenie odbywa się pod kierunkiem wybitnych instrumentalistów, profesorów akademickich z wybranych uczelni muzycznych w kraju, m.in.: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (fortepian – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Maria Murawska (fortepian – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), dr hab. Bolesław Siarkiewicz (skrzypce – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), dr Aldona Cisewska (skrzypce – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Tomasz Strahl (wiolonczela – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) przy współpracy z wybranymi pedagogami PZSM im. A. Rubinsteina (mgr Iwona Michalak – wiolonczela, mgr Adam Zok – fortepian)
W Klasie Talentów szczególny nacisk kładzie się na rozwój kompetencji muzyczno-wykonawczych, przygotowując młodych adeptów sztuki muzycznej do dalszej profesjonalnej edukacji na szczeblu akademickim oraz do zawodu artysty – muzyka. Uczniowie Klasy Talentów biorą udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach; koncertują i dokonują nagrań radiowych lub telewizyjnych w ramach projektu Adopcja Talentów. Uczestniczą w obozach artystyczno-naukowych w ramach projektu Integracja sztuk a rozwój młodych talentów muzycznych XXI wieku, który został wdrożony w roku szkolnym 2009/2010 i realizowany jest pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, projektach i programach artystycznych, m. in. projekt międzynarodowej, młodzieżowej orkiestry „International Lutosławski Youth Orchestra”. Doskonalą swój warsztat na kursach mistrzowskich w Polsce, m. in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, jak i zagranicą, np. na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Calgary (Kanada).
Naukę w Klasie Talentów mogą rozpocząć uczniowie klas szkół muzycznych II stopnia, na różnych etapach edukacji szkolnej. Nauka przedmiotów ogólnokształcących ma zindywidualizowany i interdyscyplinarny charakter, dzięki temu uczniowie mają więcej czasu na codzienne ćwiczenie na instrumencie i przygotowywanie się do różnorodnych konkursów, koncertów i festiwali muzycznych.
![]() |
INFORMATOR NABORU NA ROK SZKOLNY 2020/2021 |
![]() |
WNIOSEK O PRZYJĘCIE KLASA TALENTÓW |