Odwiedź nas: Facebook  YouTube

Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu:

dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.

Stanisław Staszic

Pamiątkowe zdjęcie z inauguracji Klasy Talentów, wrzesień 2009 rok.

 

Klasa Talentów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy została powołana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Powołanie tego rodzaju klasy w bydgoskiej szkole muzycznej jest ogromnym wyróżnieniem, bowiem obok szkół muzycznych w Warszawie i Poznaniu tylko w Bydgoszczy prowadzi się indywidualne kształcenie utalentowanych uczniów. Powierzenie opieki nad talentami muzycznymi naszym pedagogom jest efektem wieloletniej pracy z uczniami wybitnie zdolnymi, którzy dziś rozsławiają Bydgoszcz na estradach krajowych i zagranicznych.

Atutami szkoły, które zdecydowały o możliwości rozwoju Klasy Talentów, są:

  • wybitni absolwenci,
  • duży prestiż szkoły w kraju dzięki rzetelnemu nauczaniu i osiągnięciom uczniów,
  • szczególna dbałość o rozwój muzyczny i ogólnokształcący,
  • organizacja kursów i konkursów muzycznych o charakterze międzynarodowym,
  • celowe korzystanie ze specjalistycznej pomocy psychologicznej, skoncentrowanej na udzielaniu wsparcia młodym adeptom sztuki muzycznej. 

Klasę Talentów powołano w 2009 roku w celu wspierania uzdolnionych muzycznie uczniów. Ich kształcenie odbywa się pod kierunkiem wybitnych instrumentalistów, profesorów akademickich z wybranych uczelni muzycznych w kraju, m.in.: prof. Katarzyna Popowa-Zydroń (fortepian – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Maria Murawska (fortepian – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), dr hab. Bolesław Siarkiewicz  (skrzypce – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), dr Aldona Cisewska  (skrzypce – Akademia Muzyczna w Bydgoszczy), prof. Tomasz Strahl (wiolonczela – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie) przy współpracy z wybranymi pedagogami PZSM im. A. Rubinsteina (mgr Iwona Michalak – wiolonczela, mgr  Adam Zok – fortepian)

W Klasie Talentów szczególny nacisk kładzie się na rozwój kompetencji muzyczno-wykonawczych, przygotowując młodych adeptów sztuki muzycznej do dalszej profesjonalnej edukacji na szczeblu akademickim oraz do zawodu artysty – muzyka. Uczniowie Klasy Talentów biorą udział w licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach; koncertują i dokonują nagrań radiowych lub telewizyjnych w ramach projektu Adopcja Talentów. Uczestniczą w obozach artystyczno-naukowych w ramach projektu Integracja sztuk a rozwój młodych talentów muzycznych XXI wieku, który został wdrożony w roku szkolnym 2009/2010 i realizowany jest pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, projektach i programach artystycznych, m. in. projekt międzynarodowej, młodzieżowej orkiestry „International Lutosławski Youth Orchestra”. Doskonalą swój warsztat na kursach mistrzowskich w Polsce, m. in. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, jak i zagranicą, np. na  międzynarodowych kursach mistrzowskich w Calgary (Kanada).

Naukę w Klasie Talentów mogą rozpocząć uczniowie klas szkół muzycznych II stopnia, na różnych etapach edukacji szkolnej. Nauka przedmiotów ogólnokształcących ma zindywidualizowany i interdyscyplinarny charakter, dzięki temu uczniowie mają więcej czasu na codzienne ćwiczenie na instrumencie i przygotowywanie się do różnorodnych konkursów, koncertów i festiwali muzycznych.

 

  INFORMATOR NABORU NA ROK SZKOLNY 2020/2021 
WNIOSEK O PRZYJĘCIE KLASA TALENTÓW

Deklaracja dostępności

e-Rekrutacja

e-Dziennik

Fundacja VIVA MUSICA

Sztandar szkoły

Kalendarz

No event in the calendar

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Kontakt

Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina
ul. Andrzeja Szwalbego 1
85-080 Bydgoszcz

tel. 52 322-97-18 / 52 322-37-94
fax. 52 321-97-94

dyrektor@szkolamuzyczna.bydgoszcz.pl

Skrzynka podawcza ePUAP:

PZSM_Bydgoszcz_0404

Partnerzy

 

 

BIP

Termomodernizacja

MKiDN oraz CEA